اناناس

آناناس

آناناس ها میوه های مشهور نواحی استوایی هستند. این یک حقیقت کمتر شناخته شده ای است که آناناس دومین میوه محبوب استوایی می باشد. آناناس متنوع ترین میوه ای است که می توان آن را پخت، به صورت نارس خورد یا اینکه آن را به میوه های دیگر افزود یا از آن آبمیوه گرفت.

خواص و فواید مهم پنهان در آب آناناس

اناناس
سرشار از آنتی اکسیدان:

آب آناناس حاوی آنتی اکسیدان فراوانی است به علت از بین بردن رادیکال های آزاد سبب جلوگیری از پیری و سرطان می شود. رادیکال های آزاد به سلول ها حمله می کنند و موجب تخریب بیرونی سلول ها یا تخریب DNA داخل سلول می شوند به همین علت افراد زیادی به سرطان مبتلا می شوند.

حاوی مواد مغذی:

ویتامین C موجود در آن به تقویت سیستم ایمنی و کاهش احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها و عفونت ها کمک می کند. این میوه حاوی ویتامین 1 B است که این ویتامین ، قند را به انرژی تبدیل می کند و مصرف آن سبب می شود انرژی بیشتری در طی روز داشته باشید. آب آناناس منیزیم و کلسیم (مفید برای استخوان ها) زیادی دارند که هر کدام در بدن نقش اساسی دارند.

بهبود گوارش و سلامتی روده:

گوارش این میوه آسان است. از این رو به جلوگیری از ریسک نفخ و تولید گاز شناخته می شوند. این میوه همچنین سرشار از فیبر است که یک گوارش مناسب را تضمین می کند. با توجه به وجود آنزیم بروملاین، گوارش بسیار آسان می شود و به روند تجزیه پروتئین کمک می کند.

 آب آناناس نیز یک روند راحت گوارش را تضمین می کند. تجزیه پروتئین به مواد کوچکتر توسط بروملاین اتفاق می افتد و از این رو روند گوارش در سرعت بالاتری ارتقا می یابد. ترشحات پانکراسی نیز با مصرف آب آناناس تنظیم می شود که این موضوع به کمک هر چه بیشتر به بهبود گوارش کمک می کند.

آب آناناس به کاهش التهاب روده شناخته می شود و بنابراین از اسهال جلوگیری می کند. همچنین به گوارش بعد از مصرف خوراکی های سنگین مانند استیک نیز کمک می کند.

تضمین سلامتی استخوان:

این باور محکمی است که فقط کلسیم به بهبود سلامت استخوان کمک می کند، اما  منگنز نیز شراکت مساوی در ساخت و حفظ سلامتی استخوان ها دارد.

یک لیوان آب این میوه حدود 73 درصد منگنز مورد نیاز بدن را تامین می کند. منگنز استخوان ها را تقویت می کند به طوری که از بروز بسیاری از مشکلات استخوانی در سنین پیری، شما را حفظ می کند. منگنز موجود در آب آناناس علاوه بر آن، به رشد سالم ساختار استخوان و شکل آن در سنین بزرگسالی نیز کمک می کند.

سلامت دهان:

یکی از بهترین فواید آبمیوه این است که سرشار ویتامین ث می باشد. آب این میوه به حل تمامی مشکلات مرتبط با لثه کمک می کند و همچنین به تثبیت و حفظ سلامت مناسب دندان نیز کمک می نماید. این ویتامین، رشد باکتری هایی که در دهان جرم و رسوب ایجاد می کنند را مهار می کند. کاهش باکتری ها به کاهش بیماری های دهان و لثه منجر می شود. محتوای ویتامین ث موجود در آبمیوه آناناس استحکام دندان ها را افزایش می دهد. این آبمیوه، ریسک بسیاری از مشکلات مرتبط با دندان و لثه را کاهش می دهد.

محتوای ویتامین ث موجود در این آبمیوه به کاهش مشکلات لثه کمک می کند.

فشار خون:

آبمیوه آناناس بسیار برای افرادی که از فشار خون رنج می برند توصیه شده است. این آبمیوه به تنظیم سطح قند خون نیز کمک می کند.

محتوای پتاسیمی بالای آن به کاهش فشار خون و کاهش سطح سدیم بدن کمک می کند. کاهش سدیم به وسیله پتاسیم یک راه حل ایده آل در برخورد با فشار خون بالا است.

محافظت در مقابل آب مروارید:

همانطور که قبلا گفتیم، آب این میوه به تثبیت سلامتی مناسب کمک می کند. همچنین این آبمیوه به مقابله با آب مروارید نیز کمک می کند. ویتامین ث به تثبیت جریان مواد در چشم شما کمک می کند که این مسئله به کاهش ریسک ابتلا به آب مروارید منجر می شود.

ابتلا به آب مروارید حالتی است که عدسی چشم مه آلود و تار میشود که با بینایی نیز دچار تعارض می شود. ویتامین ث موجود در آب آناناس با این شرایط مقابله می کند.

تثبیت سلامت کامل چشم:

آناناس سرشار از محتوای آنتی اکسیدانی مشابهی است که در هویج یافت می شود که این آنتی اکسیدان ها به تثبیت بینایی کمک می کنند. آناناس بینایی را ارتقا بخشیده و مانع مشکلات مرتبط با پیری و انحطاط لکه زرد می شود. آناناس سرشار از بتاکاروتن و ویتامین آ است که به ارتقای سلامتی بینایی کمک می کند.

ارتقای سیستم ایمنی:

آناناس سرشار از ویتامین ث است که به بهترین منبع برای ارتقای سیستم ایمنی شما شناخته شده است. محتوای آنتی اکسیدانی آبمیوه آناناس نیز به جلوگیری از آسیب های رادیکال آزاد کمک می کند. رادیکال های آزاد منجر به افزایش سرعت پیری، آسیب سلول ها و حتی منجر به بیماری های مختلف و خطرناک می شود.

التیام آرتروز:

آرتروز یا درد مفاصل یک مشکل رایج و به خصوص در دوران پیری است. مصرف این آبمیوه  به خلاص شدن از علائم آرتروز کمک می کند اگر در مراحل اولیه آن مصرف شده باشد. فواید آبمیوه آناناس همچنین شامل جلوگیری یا التیام درد مفاصل و درد ماهیچه حتی در سنین پیری نیز می شود.

وجود بروملاین گفته می شود که التهاب و ورم را کاهش می دهد. از این رو، نوشیدن یک فنجان این آبمیوه  به صورت منظم می تواند به کاهش علائم آرتروز کمک کند.

سلامت قلب:

آبمیوه آناناس برای قلب بسیار مفید است. این آبمیوه از گردش خون بهتر اطمینان حاصل کرده و به جریان خون اجازه می دهد تا در سیستم گردش به چرخش در آید.

محتوای بروملاین این آبمیوه خون را رقیق تر می کند. این کار ریسک بیماری های قلبی مانند سکته و دیگر مشکلات مرتبط به قلب را کاهش می دهد.

لاغری
کاهش وزن:

این آبمیوه  به مانند یک جزء ایده آل در کاهش وزن عمل می کند. آبمیوه آناناس سرشار از محتوای مغذی است و حاوی هیچ گونه قند مصنوعی و چربی های ناسالم نیست.

ارتقای تخمک زایی:

آبمیوه آناناس ترکیب غنی از پتاسیم و ویتامین های ث و خانواده ب را داراست. این مواد مغذی همگی با افزایش تخمک گذاری در مردان و زنان مرتبط هستند و باعث افزایش مثبت باز تولید هورمون ها می شوند.

این میوه برای زنان باردار نیز مفید است از آنجا که به بی حالی صبحگاهی آنان بسیار کمک می کند. با توجه به محتوای ویتامینی آن، حالت تهوع و استفراغ صبحگاهی ناشی از بارداری آنها نیز کاهش می یابد. همچنین این محتوای ویتامینی مواد مغذی مورد نیاز جنین را نیز فراهم می کند.

کلیه
کلیه های سالم:

این میوه به عنوان یک ادرار آور طبیعی شناخته می شود. این میوه به پاک سازی بدن شما و حفظ سلامتی کلیه های شما به عنوان اندام هایی که در دفع سموم بدن شما موثرند، کمک می کند.

مدیریت اختلالات قاعدگی:

ای آبمیوه همچنین به سلامت زنان در ارتباط با عادت ماهیانه دردناک و ناراحت با توجه به وجود آنزیم بروملاین که خواص ضد درد دارد، کمک می کند.

بهبود آسم:

با توجه به وجود بتا کاروتن در آبمیوه آناناس که به کاهش شدت آسم شناخته می شود، مخصوصا این اثر در زنان بیشتر از مردان است. به طور مشابهی، بروملاین نیز به کاهش شدت آسم شناخته می شود.

موثر در درمان زخم:

بروملاین موجود در این میوه نیز به کمک کردن به درمان بافت های نرم، شناخته می شود. آناناس حاوی منگنز نیز هست که به تولید پرولین از آنزیم پرولیداز کمک می کند. پرولین که به تشکیل کلاژن کمک می کند که این ماده نیز در ترمیم زخم ها حضور دارد.

افزایش انرژی:

برای پر انرژی ماندن، بدن شما نیاز به مواد غذایی دارد تا فعال و هوشیار بماند. نوشیدن آبمیوه آناناس شما را پر انرژی و آماده ی فعالیت های روزانه با مواد مغذی که بدن شما به آن اشتیاق دارد، می کند.

مقدار زیادی ویتامین ث دراین آبمیوه موجود است که وقتی با ویتامین B1 این آبمیوه ترکیب می شود، سوخت و ساز و انرژی شما را ارتقا می دهد.

تسکین سینوزیت و سرماخوردگی:

این آبمیوه در درمان سرفه کردن، بیش از پنج برابر بیشتر از شربت های ضد سرفه؛ موثرترند. بروملاین خلط ها را شل تر کرده و کاری می کند که به راحتی دفع شوند و مخاط داخل بینی را نیز می گذارند و سینوزیت را التیام می دهد.

کاهش ریسک ابتلا به سرطان:

آبمیوه آناناس حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به جلوگیری از سرطان کمک می کند. بروملاین موجود در این میوه می تواند با رادیکال های آزاد و سلول های سرطانی مقابله کند. این آنزیم ظرفیت کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی را نیز دارد. در موارد بالا، این آبمیوه می تواند سیستم ایمنی شما را ارتقا دهد، همچنین با سرطان قبل از زمان رشدش مقابله کند.

درمان کولیت:

یک مشکل روده ای مانند کولیت می تواند شکست داده شود. نوشیدن یک لیوان آبمیوه تازه آن  می تواند کولیت را با کاهش دادن تورم و التهاب روده، کاهش داده و آن را طی روز تسهیل کند.

تنظیم نوسان های اخلاقی:

 ویتامین ب6 در کاهش علائم افسردگی مفید است. ویتامین ب6 در مقادیر زیادی در این آبمیوه یافت می شود و این ویتامین به تنظیم فعالیت های هورمونی و بهبود خلق و خو در بدن شناخته می شود.

جلوگیری از کم خونی:

اگرنیاز به اضافه کردن مقدار بسیار کمی آهن به رژیم غذایی خود دارید، یک کاسه آناناس خورد شده را برای خوردن در کنار آبمیوه خود آماده کنید

مراقبت از پوست:

این آبمیوه سرشار از بتا کاروتن و ویتامین ث است که هر دو به سالم و درخشان نگه داشتن پوست شناخته شده اند. این دو به مانند آنتی اکسیدان عمل می کنند و ظاهر چین و چروکی و آسیب های پوستی ناشی از اشعه فرابنفش و آلودگی را کاهش می دهد.

بهبود عملکرد ماهیچه:

 پتاسیم موجود در این میوه، تعادل مایعات در بدن را تثبیت کرده و ضربه های عصبی را فعال می سازد و انقباض ماهیچه را تنظیم می نماید. اگر تمرین می کنید یا شخصی فعال هستی ، مقدار زیادی از پتاسیم را برای عملکرد خوب ماهیچه ها نیاز دارید که آبمیوه آناناس می تواند آن را فراهم کند.

موثر برای رفع سرفه:

سرفه های مدام فرد را کلافه می کند و زندگی را مختل می سازد برای رفع سرفه های مداوم یا سرفه های شبانه بهتر است آب آناناس مصرف نمایید.

هضم بهتر غذا:

آناناس به دلیل وجود آنزیم بروملین در بهبود سیستم گوارش و هضم غذا موثر است زیرا این آنزیم ، پروتئین ها را که به سختی تجزیه و هضم می شوند را تجزیه می کند. اگر هنگام مصرف آب آناناس به آن زردچوبه بیافزایید ، روند تجزیه پروتئین سریع تر خواهد شد.

افزایش انرژی
تقویت کننده و انرژی زا:

این آبمیوه نوشیدنی بسیار انرژی زایی است که برای ورزشکاران بسیار مفید است. این نوشیدنی دارای پتاسیم فراوانی است که سبب حفظ تعادل الکترولیتی می شود.

تسکین کبودی و بهبود زخم:

برای بهبود سریع زخم و کبودی می توانید این آب میوه مصرف نمایید و یا آب این میوه را روی کبودی بمالید تا زخم و کبودی زودتر بهبود یابد.

مضرات آبمیوه آناناس:

بروملاین ممکن است منجر به سقط جنین شود.

آب آناناس برای زنان باردار توصیه نمی شود از آنجا که باعث انقباض رحم و در نتیجه منجر به سقط جنین می شود. همچنین گفته می شود که بروملاین باعث تولد نوزاد نارس شود.

حاوی محتوای قندی بالا:

معمولا هنگام آب گیری آناناس نیازی به افزودن هیچ شیرین کننده ای نیست، از آنجا که این میوه به خودی خود شیرین است. این میوه محتوای قند بالایی دارد و ااز این رو نباید به مقدار زیاد مصرف شود چرا که باعث التهاب لثه و پوسیدگی دندان می شود.

همچنین افرادی که اضافه وزن و یا دیابت دارند باید از مصرف آن اجتناب کنند.
می تواند باعث واکنش های آلرژیک شود:

برخی افراد که به آناناس حساس هستند ممکن تورم دهان، گلو، صورت و زبان و همچنین خارش در این نواحی را تجربه کنند. در موارد شدید تر می تواند باعث سختی در تنفس یا حتی منجر به شوک آنافیلاکتیک شود.

آناناس بسیار خوب است اما در مقداری که توصیه می شود.

از مصرف زیاد آن بپرهیزید چرا که می تواند دردسرهای جدی برای شما ایجاد کند. همچنین آبمیوه طبیعی و تازه گرفته شده را برای بدن بردن از تمامی فواید آن انتخاب کنید.

همچنین اطمینان حاصل کنید که در صورت قصد داشتن برای مصرف آناناس، در مواردی که باردار هستید یا هر مشکل خاص دیگری دارید از پزشکان توصیه های پزشکی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

Notice: Undefined index: cresta_whatsapp_chat_click_button_open in /home/jampharm/public_html/wp-content/plugins/cresta-whatsapp-chat/cresta-whatsapp-chat.php on line 384
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp